Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Dlaczego oczyszczanie języka jest wskazane?

Higiena jamy ustnej to głównie sumienne szorowanie zębów z resztek jedzenia. Nie należy lekceważyć tego, że bakterie odkładają się tak samo na powierzchni zębów, jak i w całej jamie ustnej. Tylko oczyszczanie zębów nie eliminuje zatem stu procent bakterii. Z uwagi na formę języka, bakterie łatwo na nim osiadają. Z tej przyczyny stomatolodzy przypominają, że chcąc całkowicie dbać o jamę ustną, trzeba codziennie czyścić również język. To dlatego, że jeśli bakterie stale odkładają się w jamie ustnej wywołują problemy z higieną zębów.

Niekiedy szczoteczki do zębów zaopatrzone są w dodatkowe gumowe elementy przeznaczone do oczyszczania języka. Fragment szczoteczek, który wspiera zachowanie czystości języka pojawia się w przypadku sonicznych szczoteczek do zębów (dla przykładu jako specjalna końcówka), jak i w przypadku zwykłych szczoteczek. W celu oczyszczania języka stomatolodzy polecają dostępne w drogeriach specjalne czyściki lub skrobaczki, z reguły stworzone z gumy, które efektywnie eliminują bakterie z języka.

Metoda czyszczenia języka jest dość prosta. Starczy robić okrężne ruchy oraz z prawa na lewo tak, by absolutnie usunąć bakterie. W tym celu można też wspomóc się pastą do zębów, a końcowy rezultat warto spotęgować płynem do płukania jamy ustnej. Takie kroki bardzo dobrze czyszczą zęby, dziąsła i język z bakterii oraz są doskonałym krokiem higienizacji. Dla zachowania całkowitej higieny warto umawiać się na systematyczne kontrole u stomatologa.