Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Jaką metodą pielęgnować zdrowie dziąseł?

Od zdrowia dziąseł zależne jest to, czy zęby będą w dobrym stanie. Dziąsła to również ważny element podczas rozdrabniania pokarmu. W efekcie schorzeń dziąseł, zęby stają się słabe, ze względu na to mogą pojawiać się trudności z rozdrabnianiem pokarmu. Czynników chorób dziąseł jest wiele, z uwag na to stomatolodzy kierują uwagę na to, w jaki sposób się o nie troszczymy.

Kluczowym czynnikiem schorzeń dziąseł jest niewłaściwa higiena zębów. Niedokładne albo sporadyczne szczotkowanie zębów sprawia, że gromadzą się odpadki jedzenia. To wiedzie do kolejnego kłopotu, to jest gromadzenia się kamienia nazębnego. Zdaniem stomatologów przyczyną schorzeń dziąseł są też wady zgryzu, przez jakie ciężej oczyszczać zęby. Choroby dziąseł wynikają ze względu na wystąpienie urazów mechanicznych. Dla przykładu od niewłaściwego mycia lub noszenia źle dobranej protezy. To może rozpocząć proces recesji (osuwania się) dziąseł oraz kolejnych problemów, które leczą tylko trudniejsze zabiegi dentystyczne.

Zazwyczaj symptomem zapalnego stanu w dziąsłach są zaczerwienienie, ból, a nawet opuchlizna i krwawienie w ciągu mycia. Występuje również nadwrażliwość na temperaturę albo słodycze. Da się jednak wzmocnić dziąsła przez masowanie przeznaczonymi do tego gumowymi szczoteczkami, stosować preparaty przeciwzapalne albo stosować łagodzących naparów ziołowych. Należy także często odwiedzać dentystę, dzięki czemu ciągle będzie mógł dbać o zdrowie dziąseł.