Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Jakich zaleceń się trzymać po usunięciu zęba?

Dentysta przeważnie dobiera technikę leczenia, żeby jak najbardziej oszczędzić naturalne zęby, chociaż bywa tak, że usuniecie zęba jest jedynym wyjściem z problemu pacjenta. W tym wypadku bezwzględnie trzeba stosować się zaleceń dentysty. To ważne, żeby nie dopuścić do powikłań, a etap gojenia przeszedł sprawnie oraz bezpiecznie.

W pierwszej kolejności trzeba zgodnie z poleceniami powstrzymać krwawienie, przygryzając osłaniający ranę jałowy gazik. Oprócz tego trzeba pilnować, ze lekami przeciwbólowymi. Znieczulenie traci siłę niedługo od momentu zabiegu, a ból może być nieprzyjemny. W tej kwestii trzeba całkowicie trzymać się zaleceń dentysty, z uwagi na to, że nieodpowiednie przyjmowanie środków przeciwbólowych może być groźne dla zdrowia organizmu.

Po powrocie do domu najlepiej przyłożyć do policzka zimny okład, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia opuchlizny. Jeżeli wziąć pod uwagę spożywanie jedzenia, przez początkowe dwie – trzy godziny nie należy jeść i pić. Po tym czasie można spożyć coś miękkiego, zwłaszcza w postaci półpłynnej. Nie należy jeść twardych i chrupkich albo pikantnych i gorących dań. Jeśli pacjent pali papierosy lepiej odłożyć je na parę dni, ze względu na to, że utrudniają zasklepianie się rany.

Dentyści zalecają, żeby w 1 dobie od chwili zabiegu ekstrakcji zęba, nie przemywać ze zbyt dużą siłą ust. Miejsce zabiegu zabezpiecza skrzep, jakiego wypłukanie mogłoby wywołać otwarcie rany. To wywołuje nieprzyjemny, dokuczliwy ból oraz dojście dla bakterii. Równie mocno należy uważać podczas szczotkowania.