Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Na czym polega pionowe złamanie zęba – leczenie u stomatologa

Pionowe złamanie korzenia zęba zalicza się ciężkich przypadków, kiedy potrzebna jest pomoc chirurga dentysty. Z reguły do takiej sytuacji dochodzi w wyniku dużego zniszczenia kości. Powodem tego jest obecność chorób przyzębia, wad zgryzu lub psucia się zębów poprzez abrazję lub erozję. Korzenie są więc słabe i z tego względu są bardziej wrażliwe na urażenia. Złamanie pionowe może wystąpić także w skutek komplikacji po zabiegu endodontycznym i z reguły dotyczy trzonowych zębów w szczęce oraz przedtrzonowców –  w żuchwie.

Stwierdzenie pionowego złamania jest trudne. Bywa tak, że nawet zdjęcie RTG zębów nie uwidacznia dokładnie miejsca złamania, za sprawą czego trudno dostrzec problem. Wiadomo, dentysta ma za zadanie, postawić właściwą diagnozę oraz odpowiednio zaradzić na problem. Mówić o tym, że problemem jest pionowe złamanie może silny ból wywołany od zimna i ciepła lub nacisku podczas gryzienia. Brak reakcji na złamanie może poskutkować pojawieniem przetoki.

Leczenie stomatologiczne tego problemu niestety należy do trudnych oraz z reguły kończy się wyrwaniem zęba. Zasadniczym krokiem jest właściwa ocena, dzięki czemu dentysta będzie miał pogląd, jak może działać. Najlepiej również Zwrócić uwagę na zapobieganie pojawienia się takiego złamania. W tym przypadku o wiele łatwiej zapobiegać, lecząc choroby przyzębia oraz dbając o higienę, niż leczyć bez wyrwania zęba. W czasie leczenia kanałowego pod mikroskopem stomatolog endodonta robi wszystko, aby uniknąć powikłań.