Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Sposób na bezzębie – implanty zębów a całkowita proteza?

Leczenie bezzębia w gabinecie dentystycznym - proteza całkowita czy implanty zębów

Bezzębie, czyli całkowity brak zębów to przypadek szczególny, gdzie należy wybrać się do stomatologa. Całkowity brak zębów powoduje nie tylko nieprzyjemne uczucie, ale też niekorzystnie oddziałuje na zdrowie jamy ustnej. Polecane w tej sytuacji leczenie protetyczne przywraca funkcje jamy ustnej i umiejętność odpowiedniej wymowy głosek (usuwa seplenienie). W jaki sposób zatem odbudować pełną estetykę uśmiechu i zdrowie?

Zajmujący się leczeniem protetycznym stomatolodzy mają dostępnych kilka rozwiązań, jednak często wybieranymi sposobami są aplikacja implantów lub założenie całkowitej protezy. Choć oba te rozwiązania skutecznie ukrywają bezzębie, oba posiadają zarówno mocne i słabe strony. Zdarza się, że używanie protezy może okazać się nieodpowiednie dla pacjenta przez np. niewłaściwe uwarunkowania budowy jamy ustnej. Takie protezy nie są też wieczne. Co kilka lat powinno się je wymienić, dlatego że z czasem wyrabiają się i stają się mniej dopasowane, jak były jako nowe.

Wszczepienie implantów zębów z kolei zajmuje sporo czasu, choć rezultat jest trwały i za pomocą stosownej higienizacji, może przetrwać do końca życia. Odbudowa funkcjonalności jamy ustnej za pomocą implantów to leczenie zajmujące więcej czasu z uwagi na na potrzebę wszczepienia implantu w kości żuchwy lub szczęki. Wszczepiony implant przed założeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi zespoić się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Wybierając pomiędzy aplikacją implantów, a protezą całkowitą warto wziąć pod uwagę własną wygodę.