Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Radiologia stomatologiczna

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Prześwietlenie RTG zębów w stomatologii

RTG u dentysty służy przede wszystkim prawidłowej diagnostyce przypadku. Dentyści zlecają RTG, aby mogli osiągnąć obszerne informacje dotyczące umiejscowienia oraz kondycji zębów w szczęce. Przeważnie pozwala to na uwidocznienie dolegliwości, niemożliwych do wykrycia, podczas rutynowego przeglądu kontrolnego.

Radiologia u dentysty to nic innego jak rentgenowskie prześwietlenia zębów. Przeważnie te prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, znane też jako zdjęcie punktowe przedstawia obraz 2-3 zębów. Wartością zdjęcia punktowego jest to, że drobiazgowo pokazuje poszczególne zęby, co upraszcza dentyście diagnozę. Z drugiej strony rentgen zębów zewnątrzustne ukazuje pełen komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne wskazuje rozmieszczenie zębów względem siebie oraz względem szczęki oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, które przedstawia obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich oraz podniebienia twardego.

Kiedy konieczne jest wykonanie badań RTG w dentystyce

RTG zębów u dentysty przeprowadza się dla wielu działów dentystyce. Z reguły, fachowego wykorzystania rentgena, stomatolog potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, protetyce oraz leczeniu kanałowym (endodoncja).

Radiologia zębów sprawdza się diagnozowaniu chorób zębów, dziąseł, okołowierzchołkowych tkanek, stanów zapalnych, zmian w obrębie kości – w tym torbiele, martwica, zwapnienia – lub zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia RTG włączają się także jako bazowy element przed zabiegami i leczeniem, które oczekują uprzedniego ustalenia położenia zębów. W taki sposób stomatolog ortodonta diagnozuje potrzebę noszenia aparatu na zęby, a protetyk stwierdza, jak wielką dziurę wynikającą z utraty zębów lub zęba, trzeba uzupełnić.

Jeśli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku oraz doznał urazów mechanicznych zębów lub szczęki, dentysta także wysyła go na wykonanie radiologicznych badań. Rentgen zębów pozwala też zobaczyć  ewentualne błędy czy powikłania – np. pokaże narzędzie, jeżeli ugrzęzło ono w kanale zęba, a ponadto jest niezbędnym krokiem w diagnostyce raka.

Zazwyczaj dentysta zleca powtórzenie zdjęć RTG po zakończeniu leczenia, aby stwierdzić jego skuteczność.

Jak przebiega RTG zębów u stomatologa?

Współcześnie często w gabinetach stomatologicznych realizuje się zdjęcia RTG na miejscu od razu w czasie wizyty. To duże ułatwienie dla pacjentów, bo nie muszą umawiać się na dodatkową wizytę, ani specjalnie szukać pracowni radiologicznej. Pomimo obaw pacjentów wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie sprawia bólu oraz nie wymaga od pacjenta przygotowań. Wolno normalnie zjeść posiłek, napić się oraz wziąć swoje lekarstwa.

Obowiązującym wymaganiem przed badaniem rentgenowskim zębów jest usunięcie wszystkich metalowych przedmiotów z okolicy twarzy i szyi. Co oznacza, że na RTG u stomatologa wygodniej przyjść bez spinek oraz biżuterii, a moment przed badaniem trzeba ściągnąć protezy, okulary oraz aparaty słuchowe.

Samo zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów u dentysty zajmuje raptem kilka sekund, zwłaszcza, że przy postępie technologii, najczęściej jest to już zdjęcie cyfrowe. Warto zauważyć, że dentysta, robiący RTG rozmawia z pacjentem oraz informuje go o poszczególnych etapach zabiegu.

Prześwietlenia RTG wywołują obawy, pod względem promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, wpływa na organizm, ale nie ma powodów do obaw, bo w czasie wykonywania zdjęcia RTG zębów u stomatologa, nie jest to groźne dla zdrowia. Ciało pochłania tylko niewielką dawkę, a do tego każdy pacjent zakłada fartuch ochronny. Nie powinno się jednak zapisywać się na RTG bardzo często, maksymalne co pół roku, z tego względu należy nie zapominać, kiedy wykonywało się je ostatnim razem. Prześwietleń rentgenowskich muszą omijać kobiety w ciąży, bez różnicy, czy mają być przeprowadzone dla stomatologa czy innego specjalisty. Jeżeli to nie jest niezbędne lepiej, aby ciężarna odpuściła badania.

Plusy radiologii cyfrowej w stomatologii.

Skoro RTG zębów da się wykonać w gabinecie stomatologicznym w formie cyfrowej, dobrze zauważyć zalety tego rozwiązania. Kilka lat temu podstawową rolę nośnika RTG miała klisza, która zazwyczaj wymagała znaczną ilość miejsca oraz mogła łatwo ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej nie trzeba się o to martwić, bo pliki można bezpiecznie zachować w pamięci komputera. To ważna zaleta, ponieważ umożliwia ona przesłanie zdjęcia radiologicznego w dowolne miejsce, bez konieczności wożenia pełnej dokumentacji leczenia radiologicznego. Dentysta może spojrzeć na nie oraz dowolnie powiększać obraz. W takiej formie RTG jest o wiele wytrzymalsze, ponieważ ciężko je zniszczyć.

Warto wspomnieć, że technika radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wytwarzania odpadów, jakie powstają na skutek używania klisz rentgenowskich.

To badanie jest szczegółowe i wspaniale sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

Dentysta Toruń