Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Natychmiastowe wszczepienie implantów w jeden dzień w gabinecie dentystycznym

Przywykliśmy do tego, że naprawa zębów u stomatologa przeważnie dzieli się na parę wizyt. Przede wszystkim w czasie leczenia z zakresu implantologii, ortodoncji oraz chirurgii stomatologicznej. Współcześnie techniki leczenia umożliwiają dentystom na zminimalizowanie czasu, jaki pacjent przeznacza na leczenie w klinice stomatologicznej. Dzięki najnowszym technikom implantologicznym gabinety stomatologów oferują możliwość aplikacji implantów w jeden dzień. Piękny uśmiech podczas jednej wizyty? Wydaje się niemożliwe, a jednak szybka odbudowa zębów jest dostępna niemal od ręki.

Piękny uśmiech w jeden dzień? Wygodna alternatywa dla innych protez

Co to jest implant w jeden dzień i dlaczego różni się od innych wszczepów implantologicznych? Różnica między typowym zabiegiem aplikacji implantów zębów u stomatologa, a natychmiastową aplikacją implantów w jeden dzień, opiera się na metodzie umieszczania implantów. Zazwyczaj aplikowane są tzw. implanty dwufazowe. Ten model leczenia stomatologicznego cechuje się tym, że po pierwsze wstawiany jest implant, a w drugim etapie stomatolog mocuje uzupełnienie protetyczne. Te dwie fazy odgradza długookresowy czas osseointegracji, tj. proces, gdy implant zrasta się z kością szczęki lub żuchwy. Dopiero potem implant dentystyczny oraz kość zwiążą się na stałe, proteza może zostać przyłączona przez dentystę.

W sytuacji wstawiania implantów w jeden dzień, używane są jednofazowe implanty, gdzie pełna procedura aplikacji implantów i oparcia na nich nadbudowy protetycznej przebiega w jeden dzień. Warto też zauważyć, że proces osadzenia implantów w jeden dzień muszą poprzedzić pełne badania diagnostyczne u dentysty, aby proces leczenia dentystycznego był absolutnie bezpieczny i precyzyjny. Na podstawie diagnoz stomatolog sporządza kompleksowy plan leczenia dentystycznego oraz szablony, jakie są niezbędne do spreparowania indywidualnego szablonu protezy. Natomiast sam zabieg natychmiastowej aplikacji implantów odbędzie się w jeden dzień. Warunkiem osiągnięcia nowego uśmiechu w jeden dzień jest doskonałe zdrowie jamy ustnej oraz kości pacjenta. Inaczej na początku niezbędne będzie leczenie u stomatologa, żeby w przyszłości nie narażać na ewentualne powikłania miejsca wszczepu.

Jak wygląda leczenie implantami w jeden dzień

Początkową fazą leczenia implantami w jeden dzień jest całkowita konsultacja stomatologiczna. Na tym etapie przygotowywane są wszelkie elementy poprzedzające właściwy zabieg. Dentysta ocenia stan jamy ustnej, zębów i tkanki kostnej pacjenta oraz personalne uwarunkowania. Jego zadaniem jest także pobranie właściwych wycisków, dzięki którym stomatolog protetyk przyrządzi dobrą protezę. Co więcej pacjent może wybrać parę możliwości. Ze względu na ilość utraconych zębów, może wybrać różne protezy. Przy pojedynczych brakach wystarczy most protetyczny lub korona protetyczna. W przypadku całkowitego bezzębia przeważnie rekomendowana przez dentystów jest metoda oparcia całkowitej protezy na czterech lub na sześciu implantach sposobem All on 4 lub All on 6. Na tym etapie stomatolog przedstawia także koszt pełen koszt leczenia oraz samych implantów.

Kolejnym etapem implantów w jeden dzień jest właściwy zabieg, wykonywany w gabinecie stomatologicznym. W tej fazie stomatolog umiejscawia 4 lub 6 implantów stomatologicznych, a następnie bezpośrednio tymczasową odbudowę protetyczną. Dlaczego mówimy o tymczasowym uzupełnieniu? Niezależnie od metody – implantów jedno- czy dwufazowych – podstawa implantu, czyli śruba, musi złączyć się z kością, a zabiera trochę czasu. Uzupełnienie protetyczne tymczasowe gwarantuje pacjentowi pełną wygodę i właśnie skorzystanie z takiej tymczasowej protezy stomatologicznej umożliwia zdobycie pięknego uśmiechu w jeden dzień. Pacjent wychodzi od dentysty z stabilnym i pełnym uśmiechem w jeden dzień, którego może używać zupełnie tak, jak ze swoich zębów. Proteza tymczasowa chroni implanty i pozwala im na spokojny proces złączenia z kością, a także wygląda bardzo naturalnie.

Ostatnia faza leczenia dentystycznego implantami w jeden dzień przebiega już po złączeniu z kością implantów, kiedy uzupełnienie protetyczne tymczasowe zastępuje właściwa proteza. Zazwyczaj na ten zabieg trzeba spotkać się z dentystą po kilku miesiącach. Ten krok też zostanie wliczony w trakcie projektowania planu leczenia stomatologicznego. Sama ostateczna odbudowa protetyczna sporządzana jest z najwyższej klasy materiałów oraz dopasowana do każdego pacjenta, dzięki czemu spełni swoją rolę do końca życia. Jedynym wymaganiem, jest zachowywanie odpowiedniej higieny oraz ciągłe konsultacje stomatologiczne. Wszelkie porady stomatolog oczywiście przedstawia pacjentowi w trakcie kontrolnych wizyt. To ważne, żeby wiedzieć, jak dbać o swoje implanty!

Systemy implantów w jeden dzień – All on 4 lub system All on 6

Szybkie aplikowanie implantów najczęściej przeprowadzane jest w 1 z 2 systemów wykorzystywanych przed dentystów implantologów. Zwykle stosuje się je u osób dotkniętych całkowitym bezzębiem. Obie te metody są sposobem otrzymania pięknego uśmiechu w jeden dzień. Różnica polega na liczby implantów, gdzie zostanie osadzona proteza. Do wyboru uzupełnienie protetyczne da się umieścić na 4 lub 6 implantach. Niezależnie od tego, czy pacjent wybierze metodę All on 4 czy metodę All on 6, każda z nich gwarantuje odpowiednią stabilizację protezy, w końcu na tym zależy nam najbardziej. All on 4 oraz All on 6 stanowią stabilne wsparcie dla protezy, która dzięki temu nie wysuwa się, nie rusza oraz nie wypada podczas jedzenia czy mówienia. Takie systemy implantów w jeden dzień, stomatolodzy polecają szczególnie tym, którzy utracili pełen łuk zębowy. Dzięki zaaplikowaniu zaledwie czterech albo sześciu implantów, cena dentystycznego leczenia implantami w jeden dzień, są zdecydowanie ograniczone, a pacjent cieszy się swoim nowym wspaniałym uśmiechem po jednej wizycie w jeden dzień