Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Złamany ząb – Co dalej?

Pęknięty lub złamany ząb - jakie leczenie u dentysty pomoże?

Do ukruszenia lub nadłamania zęba może dojść na skutek wielu czynników. Złamanie może pojawić się przez uraz mechaniczny, osłabienie zęba chorobą czy w rezultacie niedobrych nawyków (np. otwierania zębami butelek). W W takim przypadku należy przede wszystkim umówić na wizytę z dentystą. W czasie konsultacji w gabinecie stomatologicznym trzeba poradzić się, które działanie wobec urazu będzie najlepsze według stomatologa.

W zależności od tego jak głębokie jest uszkodzenie zęba, można naprawić go na kilka sposobów. Drobne pęknięcie zasłoni odrobina kompozytu dentystycznego. Skutecznym sposobem jest też użycie korzeniowo-koronowego wkładu. Z kolei pęknięcia oraz małe nadłamania naprawi licówka stomatologiczna. Zakłada się je na zębach, co oznacza, że są bardzo dobrym sposobem zasłonięcia uszkodzenia. W przypadku głębszego złamania konieczne będzie wstawienie nowej korony. Korona stomatologiczna stosowana jest też po leczeniu kanałowym, które ratuje ząb, gdy jego znaczna część ulega infekcji.

W przypadku mocnego złamania zęba, które dociera aż do korzenia, najczęściej jedynym sposobem radzenia sobie z problemem jest ekstrakcja zęba. Kiedy do tego dojdzie z reguły dentysta radzi wszczepienie implantu dentystycznego, który w najwierniejszy sposób odtworzy ząb na nowo. Technik ratowania złamanego lub pękniętego zęba w klinice stomatologicznej jest wiele, dlatego lepiej nie czekać.