Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Jakie są rodzaje licówek dentystycznych wykorzystywanych do estetycznej poprawy uśmiechu

rodzaje i typy licówek stomatologicznych w klinice stomatologii estetycznej

Licówki stomatologiczne, chociaż traktujemy jako protetyczne uzupełnienia, zwykle służą poprawie estetyki uśmiechu. Przy ich pomocy dentysta formuje kształt albo kolor zęba lub maskuje niedoskonałości np. niewielkie rysy oraz przebarwienia. Licówki doskonale sprawdzają się także w ukrywaniu niektórych wad zgryzu np. diastemy. Licówki stomatologiczne tworzy się głównie z trzech surowców: z kompozytu, porcelany i akrylu.

Licówki akrylowe – zazwyczaj stosuje się przed założeniem właściwej licówki, by osłonić świeżo wypolerowany ząb przed zniszczeniem. Z powodu tego, że są one z akrylu są grubsze oraz decydowanie mniej estetyczne od pozostałych, a poza tym są zdecydowanie bardziej nietrwałe. Z uwagi na to aplikuje się je tymczasowo.

Licówki kompozytowe – są trwalsze od akrylowych oraz znacznie bardziej estetyczne. Bez przeszkód dostosowuje się ich kolor do naturalnych zębów, jednak licówki kompozytowe są całkowicie w tym samym kolorze, ze względu na co da się zauważyć, że nie są prawdziwe. Choć wytrzymują bardzo długo i trzymają się przez lata trzeba o nie dbać, przede wszystkim zabiegami profesjonalnej higienizacji w gabinecie dentystycznym, bo z biegiem lat będą odbarwiać się na żółto.

Licówki porcelanowe – ich najważniejszą zaletą uznaje się to, że najlepiej odtwarzają kolor zębów oraz pod względem wyglądu w ogóle nie odbiegają od stałych zębów. Te licówki są też szczególnie trwałe oraz odporne na przebarwienia. Ze względu na to pacjenci, którym zależy na najwyższej estetyce uśmiechu wybierają właśnie te licówki stomatologiczne.