Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Proteza w jeden dzień u dentysty

Przyzwyczailiśmy się do tego, że naprawa zębów u dentysty często rozkłada się na kilka wizyt. Głównie w trakcie leczenia z zakresu implantologii, ortodoncji lub chirurgii stomatologicznej. Dzisiaj sposoby leczenia umożliwiają stomatologom na redukowanie czasu, który pacjent przeznacza na leczenie w klinice stomatologicznej. Dzięki współczesnym sposobom implantologicznym gabinety stomatologów oferują możliwość wszczepienia implantów w jeden dzień. Pełny uśmiech w trakcie jednej wizyty? Sprawia wrażenie niemożliwego, a jednak szybka naprawa zębów jest możliwa już niemal od ręki.

Piękny uśmiech w jeden dzień? Szybka alternatywa dla pozostałych odbudów protetycznych

Czym jest implant w jeden dzień i czym różni się od pozostałych zabiegów implantologicznych? Różnica pomiędzy typowym zabiegiem wszczepienia implantów zębowych u dentysty, a natychmiastową aplikacją implantów w jeden dzień, bazuje na technice ulokowania implantów. Najczęściej aplikowane są tzw. implanty dwufazowe. Ten rodzaj leczenia stomatologicznego cechuje się tym, że na początku wstawiany jest implant, potem w drugiej fazie stomatolog zakłada nadbudowę protetyczną. Te dwa etapy izoluje długookresowy czas osseointegracji, to jest proces, kiedy implant wiąże się z kością żuchwy lub szczęki. Dopiero potem implant dentystyczny oraz kość złączą się na dobre, proteza może zostać przyłączona przez dentystę.

W sytuacji uzupełnienia implantów w jeden dzień, używane są jednofazowe implanty, gdzie pełna procedura wszczepienia implantów oraz oparcia na nich nadbudowy protetycznej odbywa się w trakcie jednej wizyty. Należy też zauważyć, że proces aplikacji implantów w jeden dzień muszą wyprzedzać konkretne badania diagnostyczne u dentysty, aby cały proces leczenia dentystycznego był jak najbardziej precyzyjny oraz bezpieczny. Na podstawie badań stomatolog przygotowuje treściwy plan leczenia dentystycznego oraz szablony, jakie są niezbędne do stworzenia indywidualnego wzoru nadbudowy protetycznej. Tymczasem sam zabieg natychmiastowej aplikacji implantów stomatolog wykona w czasie jednej wizyty. Warunkiem uzyskania nowego uśmiechu w jeden dzień jest doskonałe zdrowie kości oraz jamy ustnej pacjenta. W przeciwnym razie na początku potrzebne będzie leczenie stomatologiczne, by później nie narażać na ewentualne powikłania miejsca wszczepu.

Na czym polega leczenie implantami w jeden dzień

Początkową fazą leczenia implantami w jeden dzień jest specjalistyczna konsultacja dentystyczna. W tej fazie wykonywane są wszelkie elementy zanim dentysta wykona właściwy zabieg. Dentysta ocenia stan zębów, jamy ustnej i tkanki kostnej pacjenta oraz indywidualne warunki. Jego zadaniem jest też wzięcie odpowiednich wycisków, na podstawie których stomatolog protetyk spreparuje indywidualną protezę. Co ważne pacjent ma kilka możliwości. Patrząc na ilość luk zębowych, może wybrać różne nadbudowy protetyczne. Przy mniejszych brakach dobrym pomysłem będzie most protetyczny lub korona protetyczna. W sytuacji bezzębia przeważnie wskazywana przez stomatologów jest metoda umieszczenia protezy całkowitej na 4 lub 6 implantach w systemach All on 4 albo All on 6. W trakcie tych przygotowań stomatolog ustala też koszt implantów i całego leczenia.

Następnym etapem implantów w jeden dzień jest właściwy zabieg, przeprowadzony w klinice dentystycznej. Na tym etapie stomatolog aplikuje cztery albo sześć implantów zębowych, po czym bezpośrednio tymczasową odbudowę protetyczną. Dlaczego wspominamy o uzupełnieniu tymczasowym? Niezależnie od techniki – implantów jednofazowych lub dwufazowych – podstawa implantu, czyli śruba, musi zrosnąć się z kością, a to wymaga czasu. Tymczasowa proteza zapewnia pacjentowi pełen komfort oraz właśnie skorzystanie z takiej tymczasowej odbudowy stomatologicznej umożliwia osiągnięcie pięknego uśmiechu w jeden dzień. Pacjent wychodzi od stomatologa z mocnym oraz pełnym uzębieniem w jeden dzień, z którego może korzystać tak, jak ze swoich zębów. Proteza tymczasowa chroni implanty oraz pozwala im na spokojny proces zespojenia z kością, a na dodatek wygląda bardzo naturalnie.

Końcowy etap leczenia dentystycznego implantami w jeden dzień przebiega już po wygojeniu implantów, kiedy tymczasową protezę zamienia się na protezę właściwą. Przeważnie na ten zabieg należy umówić się ze stomatologiem po kilku miesiącach. Z całą pewnością ten element też zostanie wliczony w trakcie projektowania planu leczenia dentystycznego. Sama ostateczna proteza wykonywana jest wysokiej jakości materiałów oraz dopasowana indywidualnie, co sprawia, że spełni swoją rolę dożywotnio. Jedynym wymaganiem, jest zachowywanie higieny oraz regularne konsultacje dentystyczne. Wszystkie sugestie lekarz stomatolog oczywiście przekazuje pacjentowi w czasie kolejnych wizyt. To ważne, by wiedzieć, jak dbać o swoje implanty!

Implanty w jeden dzień – System All on 4 albo system All on 6

Jednofazowe wszczepianie implantów zazwyczaj odbywa się w jednym z dwóch systemów używanych przed stomatologów implantologów. Najczęściej stosuje się je u osób dotkniętych bezzębiem. Obie te metody są sposobem przywrócenia wspaniałego uśmiechu w jeden dzień. Różnica polega na liczby implantów, na jakich zostanie oparta proteza. Do wyboru uzupełnienie protetyczne da się oprzeć na 4 lub 6 implantach. Nieważne, czy pacjent wybierze metodę All on 4 czy metodę All on 6, każda z nich zapewnia odpowiednią stabilizację uzupełnienia protetycznego, w końcu o to chodzi w tym najbardziej. All on 4 oraz All on 6 dają stabilne wsparcie dla protezy, która dzięki temu nie rusza się, nie wysuwa i nie wypada w czasie jedzenia czy mówienia. Takie systemy implantów w jeden dzień, dentyści polecają przede wszystkim osobom, które utraciły pełen łuk zębowy. Dzięki zastosowaniu tylko 4 lub 6 implantów, koszty dentystycznego leczenia implantami w jeden dzień, są zdecydowanie pomniejszone, a pacjent cieszy się swoim nowym wspaniałym uśmiechem w jeden dzień