Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Czy należy stosować płyn do płukania ust?

Czy warto stosować płyn do płukania jamy ustnej? - Dentysta

Chociaż warto stosować płyn do płukania jamy ustnej, nie wolno traktować go jako zamiennika szczotkowania, tylko jako uzupełnienie procesu higienizacji. Według dentystów fundamentem odpowiedniej troski o zęby jest oczywiście co najmniej dwukrotne mycie na dzień. Warto umocnić ją dodatkowo o płyn do płukania jamy ustnej.

Dentyści rekomendują używanie płynu przede wszystkim z uwagi na to, że dociera do trudno dostępnych zakamarków w ustach. Zwykle dzięki stosowaniu płynu wymywamy zalegający osad z zakamarków, do których trudno dotrzeć szczoteczką. Co więcej aktywne składniki płynu wzmacniają działanie pasty do zębów oraz wyrównują pH jamy ustnej. Ponadto w zależności od składu mogą mieć działanie łagodzące, wybielające, chroniące dziąsła lub np. odświeżające oddech. Są takie, co wzmacniają szkliwo i wspierają naprawę błon śluzowych. Warto przeczytać skład, szczególnie dlatego, że stomatolodzy ostrzegają przed płukankami mającymi w składzie alkohol. Alkohol łatwo wysusza jamę ustną, a płyn powinien ochraniać zamiast szkodzić. Trzeba również zwrócić uwagę na ilość przyjmowanego fluoru, ponieważ jego zbyt wysokie dawki nie są dobre dla naszych zębów.

Dobrze więc stosować płyn do płukania jamy ustnej jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji niekoniecznie nawet bezpośrednio po myciu zębów. W tej roli świetnie sprawują się płukanki ziołowe, które także walczą z bakteriami.