Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Plomba z kompozytu w stomatologii

wypełnienie kompozytowe w gabinecie - Dentysta

Ze względu na co wypełnienie kompozytowe zęba okazało się tak często stosowane przez dentystów? Poprzednio używane amalgamatowe plomby wyróżniał szary kolor, przez co były nieestetyczne, a do tego wśród wielu osób podniosły się głosy, że będąca składnikiem w tych plombach rtęć może być szkodliwa dla zdrowia. Materiałem, który wyparł plomby amalgamatowe} były więc plomby kompozytowe.

Główną zaletą wypełnień kompozytowych jest ich kolor. Stomatolog może bez trudu dopasować ich kolor do naturalnego koloru zębów, to sprawa, że plomby kompozytowe są praktycznie niewidoczne. Z tego względu świetnie spisują się też w przypadku najbardziej widocznych zębów. Poza wysoką estetyką, białe plomby cechują się też wytrzymałością oraz szczelnością. Bardzo dobrze przywierają do tkanki zęba, dzięki czemu trudniej o rozwój próchnicy w zagłębieniach. Do istotnych plusów zaliczamy też możliwość prostego formowania kształtu podczas aplikowania takiej plomby. Dzięki temu dentysta dopasowuje wypełnienie do zęba, więc oszczędza znaczną część naturalnej tkanki.

Białe plomby są także bardzo bezpiecznym surowcem, a ich cena nie jest zbyt wygórowana. Dzięki wysokiej estetyce kompozytowych wypełnień, białe plomby są zdecydowanie chętniej wybierane przez pacjentów. Po założeniu i utwardzeniu świetnie {zespajają|łączą| się z zębami i służą długie lata. Ze względu na to wzrosła ich popularność i obecnie są szeroko wykorzystywane w gabinetach dentystycznych.