Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Niszczenie zębów

Co niszczy zęby?Jak dbać o zdrowie zębów, czego unikać - pytamy dentystę

Zwykle powtarza się o tym, na ile konieczna jest profilaktyka i właściwa higienizacja jamy ustnej. Dentyści ostrzegają przed skutkami zapominania o myciu zębów, jednak istnieje też wiele innych złych przyczyn. Co niszczy zęby oprócz niewystarczającej higieny lub równie znanymi z psucia słodyczami? Przeważnie są to drobne nawyki, jakie niekorzystnie wpływają na zdrowie zębów.

Na topie wszelkich rankingów w temacie psucia zębów powinny znaleźć się papierosy. Jak wiadomo zawarte w nich szkodliwe substancje nie tylko szkodzą zębom, ale i całemu organizmowi. Są tacy ludzie, którzy mają upodobanie do używania zębów jako otwieracza do butelek. Tego typu działanie nie tylko naraża zęby na mikropęknięcia i uszkodzenia, ale też powiększa ryzyko ukruszenia. Podobne skutki daje zaciskanie i zgrzytanie zębami. Spowodowane tym szybkie starcie zębów, pozbawia ich głównej ochrony. Zęby niszczy także obgryzanie długopisów, ołówków czy paznokci. To z kolei sprzyja przenoszeniu się bakterii i powstawaniu próchnicy.

Przyzwyczajenia jedzeniowe także mają znaczenie jeśli chodzi o zdrowie zębów. Podjadanie pomiędzy posiłkami wytwarzają osad na zębach, jakiego znaczna część osób nie usuwa w ciągu pełnego wrażeń dnia. Warto też wiedzieć, że niektóre produkty spożywcze i napoje zostawiają przebarwienia lub niszczą szkliwo poprzez wielką zawartość kwasów.

Poprawna higiena pomaga w przeciwdziałaniu niszczeniu zębów, jednak należy pamiętać, żeby wykonywać to poprawnie. Za silne szczotkowanie uszkadza szkliwo i podrażnia  dziąsła. Warto więc posługiwać się szczoteczką z uwagą.