Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Dlaczego dziąsła bolą?

Dlaczego bolą dziąsła? Pytamy dentystę o przyczyny bólu dziąseł

Przyczyn bólu dziąseł jest wiele, ale nie powinno się ich bagatelizować. Pacjenci często umawiają się na wizytę w gabinecie stomatologicznym dopiero w chwili silnego bólu zębów. Do dentysty powinno się umówić się też, kiedy bolą dziąsła.

Ból dziąsła przeważnie występuje obok obrzęku, zaczerwienienia, a także krwawienia. Zazwyczaj ignorujemy te znaki, zrzucając winę na   podrażnienie szczoteczką do zębów, niestety takie objawy mogą sygnalizować początek większego problemu. Kryjący się za tym stan zapalny, może powodować rozwój zapaleń przyzębia, zmian kieszonek dziąsłowych albo recesji dziąseł. To również bezpośrednio powoduje rozwój paradontozy, jednej z przyczyn utraty zębów.

Z reguły zapalenia powstają w wyniku podrażnień, ze względu na niedokładne albo niewłaściwe mycie zębów lub używanie nici dentystycznych. Odkładająca się płytka nazębna to miejsce idealne dla bakterii, jakie mogą być odpowiedzialne za stan zapalny. Bywa tak, że ból pojawia się również na skutek urazu (np. uderzenia), używania słabo dobranych protez, czy u kobiet w ciąży.

Szybkim sposobem na złagodzenie bólu są kojące żele lub płukanki ogólnodostępne w aptekach. W większości przypadków jedynie maskują ból i pozostawiają niewyleczony problem. Jeśli stan zapalny utrzymuje się bardzo długo, powinno się bardzo szybko zobaczyć się z dentystą. Wizyta w gabinecie stomatologicznym oraz leczenie usunie ból na dobre.