Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Czym jest kiretaż w stomatologii

kiretaż otwarty lub zamknięty w gabinecie stomatologicznym

Kiretaż to w leczeniu dentystycznym zabieg polegający na leczenia przyzębia. Jego głównym celem jest usunięcie kamienia nazębnego znajdującego się w kieszeni dziąsłowej. Gromadzący się w przestrzeni dziąseł osad, może wywoływać stany zapalne i przyczynia się do pojawiania się przykrych chorób. Jeśli kamień nazębny zalega w kieszonkach dziąsłowych, podstawowe zabiegi oczyszczające, takie jak piaskowanie oraz skaling, mogą nie wystarczyć.

Kiretaż może być otwarty albo zamknięty w zależności od tego, jak głębokie są kieszonki dziąsłowe. Jeśli są głębokie, potrzebny będzie kiretaż otwarty. Różnica tkwi tym, że w otwartym kiretażu trzeba naciąć dziąsło i tak odsłonić korzeń. Przy zamkniętym kiretażu, nie trzeba tego robić. Taki zabieg dentystyczny przeprowadza się przy podaniu znieczulenia miejscowego, ale po zabiegu z reguły pojawiają się drobne niedogodności. To na przykład obrzęk, zasinienie lub na przykład trochę krwi w ślinie.

Aby załagodzić te dolegliwości powinno się przyjmować przepisane przez stomatologa antybiotyki i środki przeciwbólowe. Należy też przenieść się na dietę półpłynną, która sprawia, że pacjent ogranicza gryzienie i nie przeciąża leczonego obszaru. W czasie leczenia dziąseł pomocne będzie również delikatne oczyszczanie jamy ustnej. Zwykłe szczotkowanie, nitkowanie albo irygacja mogą podrażniać.

Choć gojenie po kiretażu wymaga czasu, dzięki temu zabiegowi pacjent uniknie zapaleń i chorób spowodowanych odkładaniem osadu w okolicach dziąseł.