Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Na co patrzeć kupując pastę do zębów?

jak wybrać najlepszą pastę do zębów dentysta

Pasta do zębów, czyli jeden z fundamentalnych elementów czyszczenia jamy ustnej, powinna mieć skuteczne działanie. Pośród past znanych na rynku są między innymi pasty dla dzieci, wybielające oraz dla zębów wrażliwych. Wybierając pastę do zębów powinno się zwrócić uwagę na elementy w jej składzie.

Głównymi wskaźnikami są ilość fluoru oraz współczynnik ścieralności RDA. Fluor zapewnia zębom ochronę przed powstawaniem próchnicy, wzmacnia szkliwo oraz zapobiega gromadzeniu się bakterii. Według przepisów w pastach może znaleźć się 1000-1500 ppm związków fluoru. Im większa ilość tym silniejsze działanie.

Z kolei współczynnik ścieralności określa ilość składników polerujących powierzchnie zębów oraz ściernych, które ma w składzie dana pasta. Dla oka są niewidoczne, a w czasie szczotkowania usuwają osad nazębny. W pastach przeznaczonych do zębów wrażliwych znajduje się mała ilość substancji ściernych. Im większa ich ilość pojawia się w paście  tym wyższe ryzyko starcia szkliwa. Past z bardzo wysokim współczynnikiem RDA nie powinno się stosować zbyt długo.

Warto zwrócić uwagę również na substancje pieniące, które mają antybakteryjne działanie oraz substancje nadające barwę i smak pasty. Niektóre z nich mogą być pochodzenia chemicznego, a część naturalnego. Warto zapytać swojego stomatologa, jaką pastę najbardziej poleca, biorąc pod uwagę to, że wie, z jakimi problemami mierzy się pacjent.