Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Na czym polega endodoncja?

endodoncja w stomatologii czyli leczenie kanałowe pod mikroskopem

Chociaż endodoncja wielu niczego nie mówi, to dział dentystyczny, którego celem jest rozpoznawanie oraz leczenie chorób miazgi zębowej. W większości znamy to jako leczenie kanałowe. Z reguły leczenie endodontyczne wlicza się do jednych z trudniejszych zabiegów dentystycznych. Pomimo tego, dzięki nowoczesnym technikom oraz umiejętnościom endodonty, czyli dentysty trudniącego się tym leczeniem, leczenie  kanałowe przebiega pomyślnie. Obecnie zabiegi leczenia endodontycznego przeprowadzane są zazwyczaj pod mikroskopem, co gwarantuje niezbędną widoczność zainfekowanej miazgi zęba.

Leczenia endodontycznego wymagają dość poważne przypadki. Są to nie tylko próchnicze zakażenia miazgi zęba, ale także martwica czy zgorzele. Do gabinetu dentystycznego na zabieg kanałowy zapisywani są także pacjenci z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych. Zdarza się, że pomoc lekarza endodonty potrzebna jest także przed planowanym założeniem protezy. Zanim jednak dentysta endodonta rozpocznie swoje działania, zleca odpowiednią ilość badań diagnostycznych, jakie pomogą ocenić, w jaki sposób da się naprawić ząb.

Choć endodoncja wywołuje wiele obaw wśród pacjentów, nowoczesność stomatologia sprawia, że nie należy się go bać. Każdy przypadek leczenia kanałowego przeprowadzany jest ze znieczuleniem , dlatego zabieg nie boli. Właściwie opracowany kanał zębowy robi kolejnych problemów.