Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Aparat ortodontyczny a zęby a leczenie zębów

aparat ortodontyczny a leczenie zębów u dentysty

To, czy wolno naprawiać zęby w ciągu leczenia ortodontycznego, przede wszystkim ciekawi pacjentów, jacy mają założony aparat stały. Nie można wyjmować go samodzielnie, dlatego w obecności jakichś problemów konieczna jest wizyta u lekarza ortodonty. Przed rozpoczęciem leczenia aparatem na zęby każdy pacjent musi zadbać o to, aby jego zęby były w pełni wyleczone. W taki sposób neutralizuje się ryzyko dodatkowych wizyt naprawczych w trakcie noszenia aparatu na zęby. Na dobrą sprawę nie ma przeciwwskazań do leczenia zębów, gdy pacjent ma aparat stały .

Noszenie aparatu łączy się większą potrzebą dbania o zęby. Z uwagi na przyklejone na powierzchni zębów oraz inne elementy konstrukcji aparatu na zęby, usuwanie resztek i osadów jedzenia jest trochę trudniejsze. To oznacza, że pacjenci leczący się ortodontycznie muszą staranniej czyścić zęby, szczególnie w pobliżu aparatu . Nieprzestrzeganie higieny w tym okresie, może poskutkować tym, że na wcześniej zdrowych zębach pokażą się zmiany próchnicowe. W takiej sytuacji należy zapisać się na wizytę u dentysty. Zignorowanie zmian ze względu na ortodontyczny aparat może wywołać ujemne skutki. Próchnica szybko atakuje na inne zęby, dlatego bezpieczniej usunąć problem.

Leczenie w czasie korzystania z aparatu jest dostępne. Jeśli aparat utrudnia dostęp do nadpsutego zęba, można go usunąć na czas leczenia. Ten zabieg nie przeszkodzi w skuteczności leczenia ortodontycznego.