Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Zęby nadwrażliwe

Nadwrażliwość zębów na zimno lub ciepło to problem, który można leczyć u dentysty.

Wrażliwość zębów na ciepło lub zimno zwykle zauważamy podczas picia zimnych i gorących napojów albo podczas deseru np. kawy i lodów. Wtedy dolegliwość daje o sobie znać bólem. Najczęstszą przyczyną nadwrażliwości są otwarte szyjki zębowe. To oznacza kontakt żywności z kanalikami zębinowymi, które dają dostęp do silnie unerwionej miazgi .

Zwykle odkrycie szyjek zębowych następuje z powodu osuwania się dziąseł albo ścierania szkliwa. Zarówno dziąsła, jak i szkliwo mają za zadanie ochronę zębów, dlatego kiedy ulegną uszkodzeniu, brak osłony powoduje ból. Inną przyczyną mogą być ubytki próchnicowe albo przez lata wykorzystywane ogólnie amalgamatowe. Amalgamat słabo izoluje miazgi zęba od wpływu temperatury, z tego względu pacjenci mający amalgamatowe plomby mogą poczuć dyskomfort.

Prędki sposób by sobie ulżyć to używanie płukanek i past na nadwrażliwość zębów. Przede wszystkim dzięki temu zatrzymuje się ryzyko natężenia nadwrażliwości. W takim wypadku najlepiej skontaktować się z dentystą. W gabinecie stomatologicznym pacjent dostanie fachowe preparaty, które łagodzą reakcję nerwów i powodują zamknięcie zębinowych kanalików.

W walce z wrażliwością zębów na zimno i ciepło zadziała również zmniejszenie w diecie kwaśnych potraw oraz napojów oraz szczególna higiena jamy ustnej.