Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Co należy robić po wstawieniu implantów zębów

zalecenia dentysty po zabiegu wszczepienia implantów

Co robić po implantacji zębów?  Implantacja to zabieg ciężki dla pacjenta. Naprawa tkanek oraz przyjęcia przez organizm implantu wymaga czasu, przez co osoba zdecyduje się na taki zabieg musi być szczególnie ostrożna. W pierwszych dniach po zabiegu pojawia się obrzęk dziąseł, co należy schładzać lodowymi okładami. Dobrze sprawdzają się w tym specjalne żelowe woreczki z apteki do zamrażania w lodówce.

Na początku powinno się również nie jeść gorących pokarmów i przenieść się na dietę półpłynną. Nie powinno się używać obszaru jamy ustnej, w której zaaplikowano implant, by dziąsło mogło goić się bez przeszkód. Stomatolodzy odradzają również dotykanie językiem albo miejsca implantu, by uniknąć ryzyka podrażnień lub zakażenia. Należy też odstawić papierosy i alkohol, z uwagi na to, że rozciągają czas gojenia się tkanek. Ponadto na czas  mniej więcej miesiąca nie należy wykonywać wysiłku fizycznego.

Niezwykle istotne w takiej sytuacji jest wykonywanie zaleceń stomatologa. Przede wszystkim pod kątem używania środków przeciwbólowych i antybiotyków. Samodzielne pomniejszanie albo powiększanie dawek bez wiedzy lekarza może stać się niebezpieczne dla zdrowia. Dobrze również płukać jamę ustną specjalnymi płukankami. Wykazują one zastosowanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne. Natomiast w czasie szczotkowania zębów, należy unikać miejsca zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Niezbędne jest również pilnowanie wizyt kontrolnych oraz odwiedzanie stomatologa, gdy tylko pojawią się przejmujące objawy.