Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Czy noszenie aparatu ortodontycznego jest ostatnim etapem leczenia?

aparat retencyjny w ortodoncji, kiedy dentysta zleca noszenie retainera

Leczenie ortodontyczne zwykle wymaga czasu i cierpliwości pacjentów. Wykorzystanie aparatu na zęby, chociaż daje widoczne rezultaty, nie jest ostatnim przyrządem, usuwania wad zgryzu i prostowania uśmiechu. Dla ciągłego wyniku, zwykle po zakończeniu leczenia aparatem na zęby, stosuje się tak zwany aparat retencyjny nazywany też retainerem. Jego podstawowym przeznaczeniem jest zachowanie wyników wypracowanych przez uprzednio noszony aparat na zęby. Zdarza się, że część zębów może przenosić się z powrotem na wcześniejsze nieprawidłowe położenia, z uwagi na to, by powstrzymać ten proces, warto wykorzystać aparat retencyjny.

O tym, jak długiego używania aparatu retencyjnego wymagają zęby pacjenta, ustala ortodonta. Zwykle jest to połowa czasu, jaki poświęciliśmy na leczenie aparatem ortodontycznym, jednak bywa również tak, że aparat retencyjny musi być stosowany dłużej – nawet do końca życia. Na wtórne przesuwanie się zębów może mieć wpływ wiele czynników np. wiek i związane z tym wyżynanie się nowych zębów u mniejszych pacjentów.

Zastosowanie aparatu retencyjnego sprawia, że efekt leczenia ortodontycznego jest stały, a wyprostowane zęby, zachowają się na właściwych miejscach. Pacjenci, którzy korzystają z aparatu retencyjnego, tak jak w przypadku ortodontycznego aparatu na zęby, powinni nie zapominać o porządnej i dokładnej higienie jamy ustnej. Równie istotna jest systematyczna opieka i konsultacja ortodonty.