Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Dlaczego należy zdejmować w ciągu nocy ruchome protezy zębów?

jak dbać o protezę zębów? dlaczego należy zdjąć protezę przed snem?

Niezależnie od tego, jak starannie proteza zębowa ruchoma została dopasowana do jamy ustnej pacjenta, jest kilka powodów, które wskazują na to, że z protezami zębowymi nie należy kłaść się spać. Jedną z zasadniczych przyczyn, dla jakich należy zdejmować protezę do snu, jest to, że zbierają się na niej szkodliwe bakterie. Zdania dentystów są takie same. Aby proteza spisywała się bez zastrzeżeń, powinno się ją właściwie oczyszczać i dbać. Mycie jamy ustnej i dokładne oczyszczanie protezy ma duży wpływ na powstrzymywanie namnażania bakterii i utrzymywanie zdrowia.

Co ważne, korzystając z ruchomej protezy, często przeszkadza podrażnianie dziąseł. Obtarcia i podrażnienia mogą wywoływać stany zapalne dziąseł, z tego powodu warto dawać odpoczynek błonom śluzowym w ciągu nocy. Dodatkowym istotnym powodem decydującym o tym, że trzeba wyjmować protezę na noc jest możliwość zadławienia. W ciągu nocy, nie jesteśmy świadomi naszych reakcji, co może skutkować uszkodzeniem albo połamaniem protezy i zadławieniem.

W sytuacji, gdy nie wie się jak powinno się używać protezy, warto skonsultować swoje obawy z dentystą. Należy pamiętać, że regularna pielęgnacja protezy pomaga utrzymać ją w dobrym stanie na dłużej. Zębowe protezy z reguły służą przez 5-7 lat. Później niszczą się i powinno się wymienić je na nowe, żeby mieć pewność, że są właściwie dopasowane.