Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Powstawanie próchnicy zębów

próchnica zębów przyczyny i powstawanie Dentysta

Próchnica zębów jest jedną z najpopularniejszych chorób przyzębia i zębów, jakie dentyści obserwują pacjentów. Pierwsza faza tej przypadłości nie jest widoczna gołym okiem, ani nie powoduje bólu, ale im dalej dosięgnie do środka zęba, tym większe szkody i silniejszy ból stwarza. Ząb zaatakowany próchnicą robi się delikatniejszy i mniej odporny na uszkodzenia. Czasami zmiany dostają się do miazgi zęba i są na tyle poważne, że jedynym ratunkiem zostaje leczenie kanałowe.

Najbardziej znaną przyczyną powstawania próchnicy są bakterie, które przede wszystkim żywią się cukrami Pochodzącymi z jedzenia. Na skutek tego działania następuje demineralizacja szkliwa zęba stanowiącego najsilniejszą ochronę zębów. Pożywienie, które ma w składzie wysoką ilość cukrów, w głównej mierze wspiera rozwój próchnicy. Szczególnie niewłaściwe dla wszystkich zębów są produkty lepiące, jakie bez trudu przylegają do powierzchni i zazwyczaj bywają niełatwe do oczyszczenia.

Poza różnymi czynnikami, które wspomagają rozwój próchnicy, wielkie znaczenie ma także higiena jamy ustnej. Na skutek mało sumiennego albo niezbyt częstego mycia, pozostałości po pożywieniu gromadzą się na zębach i powodują formowanie kamienia nazębnego. Pozostałości po pożywieniu to także siedlisko bakterii, które sprzyjają powstawaniu chorób przyzębia i zębów.

Z próchnicą można walczyć, pilnując czystości zębów, używając pasty z fluorem i regularnie odwiedzając swojego stomatologa.