Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Ból zębów wywołany zgrzytaniem

zaciskanie zebów i bruksizm powazny problem stomatologiczny, którego nie wolno lekceważyć

Zgrzytanie i zaciskanie zębów w większości wypadków jest skutkiem trwałego stresu i z reguły łączy się z ciężkimi efektami dla kondycji pacjentów. Jedną z bardziej nieoczywistych przyczyn tego problemu (tzw. bruksizmu) są przewlekłe bóle głowy, głównie brane za migrenę. Zazwyczaj pacjenci z bruksizmem, choć zaciskają zęby w niepohamowany sposób, wykorzystują wysoką moc nacisku, jaka daje negatywny wpływ na zdrowie uzębienia.

Do najbardziej znanych skutków zgrzytania zębami należą pęknięcia, ukruszenia i nadmierne ścieranie zębów, a poza tym dochodzi też do krwawienia dziąseł i choroby przyzębia. Bywa również tak, że pacjenci słyszą trzaski czy chrzęst w szczęce i bóle skroni i szczęki. Na takie symptomy najlepiej reagować możliwie szybko, żeby zapobiegać następstwom tych dolegliwości.

Zazwyczaj nie trudno zdiagnozować symptomy bruksizmu. Szybka diagnoza i przeciwdziałanie, ratują stan uzębienia przed negatywnymi efektami tej dolegliwości. Odpowiedzią stomatologów na bruksizm są relaksacyjne szyny. Są one specjalnymi nakładkami na zęby, które chronią je i wspierają relaksację szczęki. Chociaż gotowe szyny można kupić na przykład w aptece, najwłaściwsze z nich są opracowywane przez stomatologa. Dzięki temu pacjent ma pewność, że nakładki zostały dobrane do niego indywidualnie, zgodnie z jego potrzebami i rzeczywiście wyeliminują problem.

W sytuacji zaciskania i zgrzytania zębami najlepsza jest natychmiastowa konsultacja w gabinecie dentystycznym.