Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Nowoczesna implantologia

implanty zębów nowoczesne leczenie wypełnianie luk w jamie ustnej

Implantologia jest obecnie najnowocześniejszą dziedziną stomatologii. Polega na wypełnieniu i naprawie braków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany indywidualnie, zwykle z tytanu, imitujący usunięty lub utracony wcześniej naturalny korzeń. Stomatologiczny implant zębowy pozwala na zamocowanie nowej korony zębowej na miejscu brakującego zęba. Implanty wkręca się w kość wyrostka zębowego.

Korona sztucznego zęba mocowana jest na zawsze i dobierana kolorem i teksturą do pozostałych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty zębów mogą zastępować zęby pojedynczo, a także całe łuki zębowe. Implanty podnoszą komfort pacjenta przy wysokim standardzie estetycznym. Chirurg stomatolog dobiera najodpowiedniejsze z możliwych uzupełnień specjalnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty odczuwane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ IMPLANTY?

Wszelkie braki zębowe wskazuje się do natychmiastowego odbudowania. Na skutek utraty zęba występuje ryzyko wytworzenia się problemów zdrowotnych. Sąsiadujące zęby mogą przechylać się z zębodołu ze względu na brak podparcia. Dodatkowo powiększa się obciążenie, co doprowadza do ich ścierania. W miejscu ubytku zanika kość, z powodu czego w przyszłości może dojść do wypadania zdrowych zębów. Zaburzony układ żucia negatywnie wpływa na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz kłopotów ze snem i mową.

Zazwyczaj implanty stosuje się w przypadku pojedynczych ubytków lub z uwagi na estetykę. Brak zębów powoduje zmiany w rysach twarzy. Ma ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadająca się szczęka, długi nos oraz liczne zmarszczki. Warto też zwrócić uwagę na to, że implanty zębów zastępują protezy, które są często niewygodne i przeszkadzają podczas jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Pierwszym etapem jest konsultacja u lekarza stomatologa, w trakcie której przeprowadza się pełną analizę pacjenta i możliwych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie odbywa się wszystkie konieczne badania, tak aby wyeliminować choroby, które mogłyby stanowić przeszkodę. Zasadnicze są badania dotyczące stanu kości.

Dopiero po przeprowadzeniu wszelkich badań i konsultacji chirurg stomatolog wszczepia implanty. Sam zabieg trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, zabieg jest bezbolesny. W trakcie standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog aplikuje implant.

RODZAJE IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Rodzaj implantów zawsze dobiera lekarz stomatolog, a przed wyborem obowiązkowa jest konsultacja. Najbardziej znane z nich i najdłużej aplikowane są implanty tytanowe. Tytan zapewnia długi czas użytkowania. Wadą tytanowych implantów stomatologicznych jest ich estetyka. Z reguły implant nie powinien być odsłonięty, zdarza się, że dochodzi do obniżenia się linii dziąseł , co prowadzi do odkrycia tytanowej części implantu.

Zastępnikiem dla implantów tytanowych są cyrkonowe implanty, zwane też implantami ceramicznymi. Uznawane są za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ przypominają naturalną tkankę zębową i mają wyższą odporność na ścieranie oraz wpływ elementów zewnętrznych – przykładowo korozję, a także wahania temperatury otoczenia.

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBÓW

Implanty są w głownej mierze trwałym i solidnym wypełnieniem ubytków zębów. Wyglądają i funkcjonują jak zęby naturalne, zapewniają całkowity komfort, dzięki czemu redukują niepewność tak, jak jest w przypadku luźnych protez. Nie ma konieczności piłowania naturalnych, pobocznych zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Oprócz tego zabezpieczają przed zanikaniem kości, następującym po stracie zębów. Odtwarzają prawidłowe funkcje żucia, co pozwala na spożywanie pokarmów bez żadnych ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Przed zabiegiem wstawienia implantu konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań. Lekarz ocenia ilość oraz jakość kości, a także stan pozostałych zębów. Zwykle organizm dobrze przyjmuje implanty, jednak istnieje sporo przeciwwskazań.

Bezwarunkowym przeciwwskazaniem są ciąża i nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wykonania implantów wykluczają też choroby psychiczne i schorzenia wyniszczające organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Także choroby przyzębia i jamy ustnej, takie jak parodontoza, mogą uniemożliwić przyjęcie implantu zęba.

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Implanty są ciałem obcym i dlatego istnieje ryzyko nieprzyjęcia. Właściwy zabieg minimalizuje to ryzyko. Najczęściej występującymi nieprzyjemnymi skutkami przebiegu leczenia są dyskomfort, zasinienie i opuchlizna tkanek. Może pokazać się również ból, na który przepisuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W przypadku powiększenia się węzłów chłonnych, gorączki czy bólu gardła należy jak najszybciej umówić się na wizytę do stomatologa na konsultację.

CENY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Wstawienie implantów to jeden z najbardziej kosztownych zabiegów w stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i zależne od wielu zmiennych. Oscylują między 1 800 do nawet 4 000 złotych za jedną śrubę. Do kosztu należy także wliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, łącznika protetycznego, śruby gojącej i korony protetycznej. Ceny koron też są zróżnicowane i zależne od ich rodzaju. Im bardziej odporne i estetyczniejsze tym cena jest wyższa. Może to być koszt rzędu od 700 do 1 300 złotych.

Po przeliczeniu cena pełnego zabiegu sięga od 4 do 8 tysięcy złotych.