Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Fluoryzacja zębów Toruń

fluoryzacja zębów na najwyższym poziomie jest dostępna tylko u stomatologa

Zachowanie zdrowia zębów zależy od regularnych wizyt w klinice stomatologicznej, naprawy wszystkich ubytków, leczenia stomatologicznego oraz od odpowiedniej profilaktyki jamy ustnej. Zdrowe i zadbane zęby da się jednak wspierać i dodatkowo chronić przed powstawaniem chorób i pomnażaniem się bakterii. Jedną z metod stosowanych w stomatologii, jest fluoryzacja zębów, a jej głównym celem jest ochrona przed próchnicą i nadwrażliwością.

Fluoryzacja zębów przeprowadzana jest przez stomatologa albo certyfikowane higienistki dentystyczne i działa na zasadzie nakładania wprost na zęby specjalistycznego preparatu – żelu lub pianki – z dużym stężeniem fluoru w składzie. Fluoryzacja nie wywołuje żadnego dyskomfortu, a jedynie wzmacnia szkliwo i zwiększa jego odporność na bakterie i kwasy pochodzące z przyjmowania napojów i pokarmów. Ponadto pozytywnie wpływa na remineralizację (odbudowę) szkliwa, w miejscach z drobnymi ubytkami. Fluoryzacja pomaga także w tworzeniu bariery ochronnej, dzięki czemu odkładanie się kamienia nazębnego będzie utrudnione.

Warto wiedzieć, że przyjmowanie fluoru w przesadnych ilościach może mieć negatywny wpływ na organizm, dlatego zabieg fluoryzacji powinien być wykonywany w określonej przez doświadczonego stomatologa częstotliwości i wykonywany tylko w klinice dentystycznej. Pojedynczy zabieg ma w składzie bezpieczną dawkę fluoru, dlatego jeśli leczenie przebiega zgodnie z zaleceniami stomatologa nie nie trzeba się obawiać. Pomiędzy profesjonalnymi zabiegami fluoryzacji zębów, profilaktycznie można korzystać z past albo płukanek z małym stężeniem fluoru.