Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Zabiegi stomatologiczne Toruń

leczenie stomatologiczne w dobrym gabinecie dentystycznym

Resekcja wierzchołka korzenia

Ten zabieg jest wykonywany, gdy nie ma sposobności ponownego leczenia kanałowego lub kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on rozwinięty stan zapalny, którego objawami mogą być dokuczliwe bóle, natężone podczas nagryzania. Wtóruje im opuchlizna polika, uwypuklenia na dziąśle oraz czasami nawet gorączka. Do zapalenia dochodzi w wyniku reakcji organizmu na bakterie, które znajdują się w kanale korzeniowym. Resekcja precyzyjnie oczyszcza kanał, poprzez zlikwidowanie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny na wstępie podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Dyskomfort i lekkie bóle występują dopiero później, ze względu na gojenie się rany, powstałej w rezultacie otwarcia tkanki miękkiej w pobliżu korzenia. Umożliwia to odsłonięcie kości i usunięcie zakażonej albo zapalnie zmienionej tkanki, razem z wierzchołkiem korzenia. Dodatkowo dla uszczelnienia, kanał wypełnia się przeznaczonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, wypełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny okrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zalecane jest stosowanie mroźnych okładów i spożywanie chłodnych posiłków i napojów, najlepiej niezbyt gęstej konsystencji, aby nie wywołać krwawienia. Trzeba się również trzymać zaleceń i brać wszystkie leki w zapisanych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To powszechny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Dochodzi do niego, kiedy zęby mądrości sprawiają problemy lub profilaktycznie za pozwoleniem stomatologa chirurgicznego. Ósemki wyrastają około dwudziestego roku życia. Często jest to nieprzyjemne doświadczenie, dlatego że ich wyżynanie kojarzy się z silnym bólem. Problem pojawia się jednak dopiero, kiedy zęby te wyżynają się przekręcone albo jeżeli brakuje dla nich miejsca. W takich przypadkach pacjenci kierowani są na zabieg ekstrakcji. Ponadto czynnikiem może być ich złe osadzenie w jamie ustnej, które grozi to niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Do usunięcia profilaktycznego dochodzi, gdy jest podejrzenie, że ząb będzie powodował problemy w przyszłości. Dobrym wiekiem na usunięcie ósemek są okolice dwudziestego roku życia, dlatego że organizm jest wtedy w najlepszym stanie psychicznym i fizycznym. W tym okresie kości są już całkowicie rozwinięte i organizm lepiej radzi sobie zpowrotem do zdrowia. Kiedyś zęby mądrości były człowiekowi bardzo potrzebne, jednak współcześnie spożywany pokarm uległ zmianie wraz z biegiem czasu i tak naprawdę są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu

Ekstrakcja wciąż wywołuje wśród pacjentów lęk, jednak dzięki postępowi technologii stomatologicznej nie zabiegu nie trzeba się bać. W celu złagodzenia bólu, chirurg stomatologiczny używa znieczulenie miejscowe, co sprawia, że ekstrakcja odbywa się zupełnie bezboleśnie. Nawet gdy ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby można było go wyciągnąć.

Bez względu na to, w jakich warunkach utracono zęby, dobrze jest zastanowić się nad wszczepieniem implantu zęba. Jest to niezbędne dla prawidłowego stanu szczęki. Bez właściwego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant wiernie zastępuje zęby naturalne. Dzięki tytanowemu korzeniu zachowuje wszelkie poprawności w jamie ustnej i jest w pełni przyjmowany przez organizm. Implant nie tylko celnie odwzorowuje ząb, ale również wyglądem mocno go przypomina. Nakładka porcelanowa doskonale wpasowuje się kolorem w pozostałe zęby. Dodatkowo implantem zębowym można wymienić nie kilka zębów. W odróżnieniu od ruchomych protez, implanty zachowują się dokładnie tak samo, jak naturalne zęby. Uczucie dyskomfortu towarzyszy zaledwie przez krótki czas po zabiegu szczepienia implantu.

Jak wygląda zabieg implantacji.

Jako pierwsze przeprowadzane są dogłębne konsultacje z chirurgiem stomatologiem, ze względu na to, że każda żuchwa ma swoje indywidualne zapotrzebowanie. Istotne jest, aby dobrze wybrać implant zębowy, z tego powodu, że musi współgrać z otaczającymi go tkankami i kośćmi. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ odbywa się przy miejscowym znieczuleniu oraz trwa zaledwie 30 minut. Implant zębowy składa się z dwóch części: tytanowego korzenia, który jest wszczepiany do kości oraz porcelanowej nakładki lub innego materiału, który odzwierciedla kształtem i kolorem ząb naturalny.

Umów się na wizytę teraz w Esthetic dental Clinic Implanty Toruń

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg może być wykonywany zarówno w celach typowo estetycznych, jak i leczniczych. Stosowany jest w przypadku zębów górnych. Działa na zasadzie przedłużenia ich, co daje efekt równego, idealnego uśmiechu. Może być to potrzebne do założenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w odsłonięciu znacznej części korony zęba, co upraszcza walkę z próchnicą. Zęby wydają się dłuższe, dzięki zmniejszczniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to też tworzeniu się nowych chorób, dzięki większej powierzchni do czyszczenia. Zabieg nie wymaga powtórzeń, jest jednorazowy, a rezultat jest trwały. Pacjenci najczęściej decydują się na wydłużenie korony zęba, ze względu na to, że skutkuje to równym, pięknym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny wycina tkankę budującą dziąsła. Następnie uzupełnia wszelkie ubytki w zębie przy użyciu korony porcelanowej albo podtrzymania wypełnienia. Całemu zabiegowi towarzyszy znieczulenie miejscowe. Pomimo tego, że nie jest to skomplikowana czynność, wciąż jest to zabieg chirurgiczny, któremu mogą towarzyszyć powikłania. Chirurg stomatolog udziela wszelkich wskazówek dotyczących troski o jame ustną, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Zaleca się spożywać płynne lub miękkie pokarmy i korzystać z okładów z lodu. Dodatkowo chirurg stomatolog przypisze receptę na leki usuwające ból.

Plastyka dziąseł

Nie każdy rodzi się z idealnym uśmiechem, bywa też tak, że dziąsła zbyt mocno przysłoniły zęby i to je w głównej mierze widać po uniesieniu warg. Ma to również miejsce na skutek ich opuchnięcia po różnych zabiegach stomatologicznych, jednak nie są to jedyne powody, zaliczane są do nich też np. nieodpowiednia higiena jamy ustnej, a także bruksizm. Jednak wszyscy pragną, żeby podczas uśmiechania się widoczne były zęby, a nie różowe dziąsła. Jest na to dobry sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie służy ona wyłącznie estetyce, jest też wykorzystywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Odsłonięcie dziąseł pozwala na jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Dzięki znieczuleniu miejscowemu, zabieg jest bezbolesny. Chirurg stomatologiczny wycina zbędną część dziąseł. W następnej kolejności plastyka brzegu kości, pomaga uformować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu absolutnie ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. Pacjent musi unikać szczotkowania zębów, ze względu na ryzyko wystąpienia silnego bólu, przez naruszenie gojącego się miejsca. Dla zminimalizowania opuchlizny można stosować specjalne płukanki ziołowe. Kolejne działania ukierunkują wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na właściwą dbałość o higienę po zabiegu i podpowie jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej zawiłych zabiegów, którym zajmuje się chirurg stomatolog. Jest potrzebny, gdy korzenie zębowe zostają zarażone, a inne środki leczenia nie skutkują. Lekarz musi dogłębnie przebadać w jakiej kondycji są korzenie i wtedy może uznać konieczność ich usunięcia. W ten sposób blokuje się rozwój choroby. inną przyczyną usunięcia jest też korzeń, który przebił się powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wyłaniać się dalej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu podaje się znieczulenie miejscowe. Jest to konieczne, ponieważ aby dostać się do korzenia, chirurg stomatologiczny nacina dziąsło, aby je otworzyć. Zdaża się, że korzenie są ze sobą połączone, wtedy niezbędne jest zastosowanie piły by je rozłączyć. Zdarza się też, że konieczne jest przycięcie zęba. Wszystko jest zależne od stopnia rozwinięcia choroby i scalenia korzeni i ułatwionego lub utrudnionego do nich dostępu. W szczególnych wypadkach zabieg ten odbywa się pod narkozą, jednak dochodzi do tego tylko w odpowiednio zaopatrzonych klinikach i wyjątkowych sytuacjach. Po zabiegu w ciągu najbliższych dwóch godzin należy wstrzymać się od jedzenia i aplikować zimne okłady. Zwiększa się wtedy ryzyko powstawania zakażeń, z tego powodu pacjent, w razie konieczności, dostaje specjalne antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie wystaje na zewnątrz, dlatego że tkwi pod błoną śluzową dziąsła. Zatrzymał się w tkance kostnej lub w żuchwie. Brak miejsca jest najczęściej przyczyną zbyt ciasnego uzębienia, lub, jak w przypadku ósemek zwyczajnie się nie zmieścił. Mimo, że nie jest widoczny, może prowadzić do dolegliwości bólowych i groźnych, patologicznych przekształceń w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. stłoczenie zębów siecznych, czy dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych. Oczywiście można temu zapobiec, jeśli taki ząb w odpowiednim momencie zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabiegu dokonuje odpowiednio doświadczony chirurg stomatolog. Niestety jest on dość skomplikowany i może wiązać się z powikłaniami. Na samym początku należy odkryć zablokowany ząb z kości, później naciąć tkanki w taki sposób, aby nie doszło do krwotoku. Służą do tego odpowiednie narzędzia. Na końcu zatrzymywana jest krew i chirurg zszywa rany. Po zabiegu wymagane jest spożywanie tylko rozmiękłych posiłków oraz rezygnacja z gorących potraw. Pacjent otrzymuje receptę na leki przeciwbólowe i antybiotyki chroniące przed zakażeniem. Zabieg ten wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, na przykład urażenie korzeni i koron zębów sąsiadujących. Może to prowadzić do ich obumarcia. W zależności od miejsca, może też oznaczać np. ryzyko powstania przetoki ustno-nosowej, w trakcie usuwania trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Ten zabieg zwykle występuje u dzieci, zaleceniami do jego przeprowadzenia mogą być trudności z wymową, uniesieniem języka lub wysunięciem go na brodę, dyskomfort przy wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych, a czasami gdy dziecko nadmiernie się ślini. Na podane czynniki mogą wpływać wędzidełka, których w jamie ustnej jest aż pięć. Zazwyczaj te problemy są wyłapywane przez logopedę, to on znajduje nieprawidłowości, dotyczące wymowy. Jeżeli ich przyczyną jest wędzidełko, nie potrafi on pomóc dziecku, dlatego wysyła pacjenta do chirurga stomatologicznego, który operacyjnie skórci problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast zmniejszy ryzyko tworzenia twardych blizn, nawet osobom, które nie doświadczyły problemu z nieodpowiednią wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie odstrasza dzieci do chirurga stomatologicznego. Pomimo tego, że przebiega bez znieczulenia, zupełnie nie boli. Krwawienie jest tak naprawdę minimalne, a zabieg krótki i łatwy. Dodatkowo nie zmniejsza jakości życia codziennego i nie zostawia dzieciom przykrych wspomnień. Jeśli któraś ze wspomnianych wyżej nieprawidłowości doskwiera osobie dorosłej, nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Można się na niego zdecydować w każdym wieku, niezależnie, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne choć mogłoby się wydawać inaczej są bardzo ważne, ponieważ to ich rolą jest przygotowanie miejsca dla tych stałych. Nie należy ich zaniedbywać, gdyż próchnica może zagrażać także ich następcom. Ważne jest też, by nie usuwać ich zbyt wcześnie. Do ekstrakcji są dobre w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, wykształci 3/4 swojego korzenia. W takiej sytuacji mleczak jest zębem przetrwałym, dlatego że za długo utrzymuje się w jamie ustnej. Jeśli nie wyleci w tym czasie samodzielnie trzeba udać się do chirurga stomatologicznego, który stwierdzi, czy ząb nadaje się do wyrwania. Obecność zęba przetrwałego w jamie ustnej może być przyczyną zapaleń lub przerostem dziąsła, to z kolei wiąże się z bólem i krwawieniem. Może to też poskutkować zmianą toru dla wychodzącego zęba stałego, a to może spowodować krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najpowszechniejsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do innych należy konieczność ekstrakcji poprzez zaniedbania i nieodpowiednią higienę, które doprowadziły do rozwinięcia się próchnicy w stadium, którego nie da się wyleczyć. Może to skutkować kłopotami w trakcie wzrostu zębów stałych. Należy pamiętać, że usunięcie zęba w każdym wypadku powinna być ostatecznością. Współczesne technologie stomatologiczne pozwalają na ratunek nawet bardzo chorych zębów. Dlatego warto jest konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który odpowie na wszelkie pytania.

Usunięcie zęba stałego

Nowoczesna technologia umożliwia nam niezliczone możliwości leczenia zębów. Zdarza się jednak jest już na to za późno. W takim przypadku ostateczną metodą na uratowanie pozostałych zębów jest ekstrakcja chorego. Zapobiega to rozpowszechnianiu się próchnicy i innych chorób w jamie ustnej. W ten sposób robi się też przestrzeń dla pozostałych zębów, jeśli są usytuowane zbyt ciasno. Bywa to konieczne przed założeniem aparatu ortodontycznego. Kiedyś był to bardzo powszechny zabieg, jednak w dobie rozwoju technologii stomatologicznej wykorzystuje się go w wyjątkowych przypadkach. Zawsze najpierw podejmuje się wszelkie kroki służące leczeniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew przekonaniom sam zabieg nie jest tak straszny, jakby się wydawało. Chirurg stomatologiczny przed zabiegiem stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie traci całkowitego czucia, a jednak zabieg przebiega bezboleśnie. W dalszym ciągu odrywa więzadło okrężne osłaniające ząb. Kolejnym etapem jest zwichnięcie zęba tak, aby zostały przerwane włókna ozębnej, a ząb odłączył się od kości. W przypadku większej ilości korzeni, czasami konieczne jest przecięcie zęba na kilka różnych części, tak aby uprościć wyciągnięcie. Po zabiegu ważne jest dokładne oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny dokładnie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w wyjątkowych przypadkach nakłada szwy. Ból może dawać o sobie znać jeszcze na kilka dni po zabiegu, ze względu na głębokość rany.

Stomatolog Toruń cennik

Umów się na wizytę:

Esthetic Dental Clinic Toruń

Implanty Toruń