Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Chirurg stomatolog Bydgoszcz

Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, łączącej ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Polega na leczeniu chorób jamy ustnej także zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają najtrudniejsze przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to również kuracji chronicznych stanów zapalnych i ekstrakcji zębów mądrości, redukcji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, jednak to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się naprawą jedynie w zakresie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, a zatem jest szerszym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHRURGIA SZCZĘKOWA

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Zniekształcenie twarzy może być skutkiem wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości, w których specjalizuje się chirurg szczękowy. Zmiana twarzoczaszki może również nastąpić w przypadku urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może również podnieść estetykę twarzy pacjenta, formując pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy kończą wzrost, lecz nie wychodzą ponad błonę śluzową albo kształcą się wewnątrz kości. Powoduje to niebezpieczny stan zapalny, mogą też wypierać pobliskie zęby w niewłaściwe, co wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stany zapalne, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel pojawia się niedostępnym położeniu lub w zbliżeniu do zatok szczękowych. Chirurg też pomaga wyleczyć stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości żuchwy

Do złamań może dojść w rezultacie wypadku, silnego uderzenia czy urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w miejscowym znieczuleniu. W poważnych przypadkach stosowane jest znieczulenie ogólne. W miejscu złamania zazwyczaj umiejcawiane są odpowiednie protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one rozmaite kształty, z uwagi na możliwość nadawania im wybranego kształtu, do uszkodzonej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jednokorzennych i jest on konieczny w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych jamy ustnej. Są to także efekty choroby w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie na skutek utkwienia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma konieczności usuwania całego zęba. Zwalcza się głównie powody dolegliwości. Wyrywany jest tylko patologiczny ułamek korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem w trakcie zabiegu. Po usunięciu zmienionej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, osłania przed powstaniem kolejnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Najczęściej dotyczy kłów. W przypadku gdy ząb, w trakcie rozwoju miał niewiele miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodontycznie wstawia się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odkrywa się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by osiągnął właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty zębów

Braki w uzębieniu są wynikiem wielu przyczyn. Zazwyczaj jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość wypełnienia ubytków w uzębieniu, poprzez wszczepienie implantów . Takie działanie ma dużo zalet, w tym zapewnia absolutną estetykę i funkcje, zbliżonym do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach kostnych i miękkich, aby polepszyć estetykę jamy ustnej. Odbywają się także przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wówczas na celu pozbycie się wszystkich nierówności, fałdek czy zgrubień, po to by jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Te zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej lub polepszenia zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Może je wystawić każdy każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz też lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach zostaną przyjęci bez skierowania.

Dodatkowo chirurgia szczękowo-twarzowa jest możliwa na NFZ w przychodniach, które mają zawarte umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj jest zależny od ilości pacjentów i wielkości miasta.