Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Bydgoszczy

Dlaczego zęby ulegają przebarwieniom?

Białe i zdrowe zęby to wizytówka każdego człowieka. Wielu pacjentów pyta się nas o to jak utrzymać ładny koloryt zębów. Nie jest to wcale takie łatwe, ale przede wszystkim należy zadbać o codzienną higieny jamy ustnej. Niezbędne jest także ograniczenie spożywania niektórych produktów, które mają niebagatelny wpływ na barwę naszych zębów.

Zmiana barwy zębów i przebarwienia szkliwa są nie tylko efektem starzenia się organizmu. Stosowanie niektórych leków ma także wpływ na estetyką zębów. Ponadto picie kawy i herbaty, a także palenie papierosów pozostawia widoczny ślad na barwie uzębienia. Na zmianę koloru zębów ma także wpływ spożywanie dużych ilości cytrusów.

Pierwszym krokiem do usunięcia niechcianych przebarwień jest codzienna pielęgnacja jamy ustnej. Aby pozbawić zęby nieładnej, żółtej barwy powinniśmy pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów, przynajmniej 3 razy dziennie. Do mycia zębów powinniśmy używać past zawierających pirofosforany, które pomagają wyhamowywać tworzenie się kamienia nazębnego. Jeśli przebarwienia są trudne do usunięcia konieczna będzie wizyta u higienistki, która przeprowadzi krótki zabieg usuwania przebarwień i wybielania zębów.